Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež podržava strukovne udruge i komore koje su dale podršku javnom ukazivanju na manjkavosti u javnoj skrbi za djecu te nefunkcioniranju modela hitnog smještaja za djecu kojoj takav smještaj treba zbog obiteljskih, zdravstvenih ili drugih razloga.
Povodom svjetskog dana mentalnog zdravlja kada se treba u središte staviti pravo djeteta na zaštitu mentalnog zdravlja ponavljamo da člankom 24. Povelje o temeljnim pravima Europske unije se štite prava djece: “U svakom djelovanju koje se odnosi na djecu, bez obzira na to provodi li ga tijelo vlasti ili privatna ustanova, primarni cilj mora biti zaštita interesa djeteta”.
Ujedno, člankom 62. Ustava država ima pozitivne obveze štititi djecu i mladež te stvarati socijalne, kulturne, odgojne, materijalne i druge uvjete kojima se promiče ostvarivanje prava na dostojan život. U skladu s ustavnopravnim standardima i principima prakse Europskog suda za ljudska prava (Çam protiv Turske, zahtjev br. 51500/08 od 23. veljače 2016.), djeca s teškoćama u razvoju su posebno ranjivi članovi društva i država ima dodatne pozitivne obveze u zaštiti njihovih prava.
Stoga je potrebno da naša država i njena tijela štite djecu s poteškoćama koja su posebno ranjiva djeca i stvaraju preduvjete za njihovu brigu.