Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mlade organizirala je stručni skup:
“Ima li nešto novo u ponašanju djece u sukobu s zakonom?”
20.veljače 2025. od 13 do 15 sati, Zagreb, Kaptol 27
Važno je znati stvarno stanje ponašanja djece u sukobu s zakonom u Republici Hrvatskoj, odnosno istražiti koje su se promjene dogodile unatrag pet godina i više. Jesmo li u padu broja maloljetničke delinkvencije ili je neka druga tendencija tijekom posljednjih godina? Kako se danas ponašaju djeca i imamo li dobre metode da im pružimo pomoć, razjasnile su nam uvodničarke:
- dr.sc. Marina Zagorec, Grad Zagreb, prezentacija dostupna ovdje: ima-li-nesto-novo-u-ponasanju-djece-u-sukobu-s-zakonom-1
- Nedjeljko Marković, Pragma
- Danijela Glogolja, Udruga za kreativni socijalni rad
- dr.sc. Dalida Rittossa, Pravni fakultet u Rijeci
Moderatorica stručnog skupa je bila: dr. sc. Lana Petö Kujundžić, VKSRH
Nedjeljko Marković je zaključio:
Kod određenog broja učenika (20-25 %) koji su sudjelovali u edukacijskim aktivnostima u projektu „Pomak“ udruge Pragma tijekom 2023. i 2024. godine, primijećeni su određeni obrasci odgovora u ispitanim područjima međuljudskih odnosa (vršnjačkima, obiteljskim, prijateljskim i profesionalnim), odnosu prema radu i obrazovanju, te etičkim/moralnim pitanjima. Iz tih odgovora uočavaju se obrazovna „lutanja“ mladih (slaba povezanost sa školom i školskom zajednicom, neznanje o budućoj profesiji i sl.), usmjerenost na materijalno kao oblik društvenog i osobnog uspjeha te s time povezani strahovi koji utječu na socio-emocionalne vještine mladih (strah od nezaposlenosti, siromaštva, gubitka podrške obitelji i sl.), slab uvid u štetna ponašanja te značajan utjecaj medijskih sadržaja izvan tradicionalnih medija, utjecaj influencera. Zbog toga se predlaže jačanje edukacijskih programa i programa podrške mladima i roditeljima u području obiteljskih vještina, promocije nematerijalnih i obrazovnih vrijednosti (poput volontiranja, karijernog savjetovanja i informiranja), te povećavanje rada na samoregulaciji i normativnim uvjerenjima.
Dr.sc. Marina Zagorec je zaključila:
Iz svih prikazanih izlaganja uvodničara razvidno je da je od 2022. broj djece u sukobu s zakonom u Republici Hrvatskoj u porastu, a što je bilo ključno pitanje ovog stručnog skupa. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku primjećuje se da su najvećim brojem maloljetnim osobama izrečene odgojne mjere za kaznena djela protiv imovine, a u 2023.g. dolazi do smanjenja za 38%. Smanjenje broja odluka u istom vremenskom intervalu primjećuje se i u odnosu na kaznena djela protiv zdravlja ljudi i to za 50%. U odnosu na kaznena djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, broj odluka na sudovima se povećao za 33,3% u razdoblju od 2017. do 2023. Kvantitativna analiza maloljetničke delinkvencije u Republici Hrvatskoj zahtijeva sveobuhvatan pristup izučavanja kroz usporedbu sa dostupnim podacima, a reakcija na takvo ponašanje djece u sukobu sa zakonom uključuje preventivne i rehabilitacijske mjere. Mjere mogu pomoći u smanjenju samo ukoliko se provode sustavno i koordinirano između škola, obitelji, zdravstva, policije, socijalnih službi i pravosuđa.