Udruga sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mlade organizirala je stručni skup:
„Nova djeca dolaze“
20. studenog 2024. od 13 do 15 sati, Zagreb, Kaptol 27
Posljednjih godina i desetljeća svjedoci smo uobičajenih promjena u generacijama djece i ciklusima od kojih svaki nosi svoje posebnosti. “Nova djeca” naprednih su razvojnih karakteristika u kontekstu fizičkog sazrijevanja i znanja o tehnologijama, no na socijalnom i emocionalnom planu i dalje su im potrebni briga, skrb i vođenje odraslih.
Koje nove pojavnosti uočavaju stručnjaci u radu s djecom i kako im se, u skladu s interesom djece, prilagođavaju govorile su:
- Matea Babić, Županijski sud u Zagrebu-Odjel za mladež
- dr.sc. Lucija Sabljić, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti – NZJZ “Dr. A. Štampar”
- Dorotea Bratuša Juraj, Savjetovalište školske djece i adolescenta s ciljem zdravog odrastanja – Centar za zdravlje mladih
- izv.prof. dr.sc. Nevenka Maras, Učiteljski fakultet u Zagrebu
Moderatorica stručnog skupa je bila: dr. sc. Lana Peto Kujundžić, Visoki kazneni sud Republike Hrvatske
Odazvali su se 60-tak stručnjaka koji rade s djecom, suci, odvjetnici, socijalni radnici, socijalni pedagozi, liječnici, odgajatelji, studenti i novinari.
Matea Babić viša stručna suradnica Županijskog suda u Zagrebu istaknula je da kod djece razlikujemo fizičko, emocionalno, socijalno, govorno-jezično i tehnološko sazrijevanje.
Neka nova djeca …ili ne, pitala je mr.sc. Lucija Sabljić, dipl. soc. ped. te navela da kao reakcija na strogi pristup u odgoju, javlja se permisivni odgojni stil koji je prema mnogim autorima potpuni promašaj. Djeca sada traže ispunjenje želje odmah. Oni ne moraju čekati na svoju omiljenu emisiju – gleda što hoće i kad hoće – roditeljima je to teško kontrolirati. Sve više online gaming platformi i utjecaja društvenih mreža. Često su pred ekranima da su njihove praktične vještine gotovo zanemarive. Mentalna i fizička snaga, emocionalna otpornost i socijalne kompetencije slabe.
Prof. dr.sc. Nevenka Maras je govorila o „uništenje „ ili „nestajanja” djetinjstva, novoj pedagogija koja progovara o uvjetima odrastanja, djetinjstvu koje više nije jedinstveni fenomen i da se djetinjstva izrazito razlikuju. Djetinjstvo se skraćuje zbog utjecaja medija, nedostatka slobodne igre, nametanja organiziranih sadržaja i promijenjenog sadržaja igara.
Iskustva Centra za zdravlje mladih je iznijela Dorotea Bratuša Juraj, gdje sada aktivno djeluju savjetovališta: savjetovalište za mentalno zdravlje, savjetovalište za prevenciju HPV-a i ostalih SPI te očuvanje reproduktivnog zdravlja adolescenata savjetovalište za zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja, savjetovalište za poremećaje prehrane školske djece i studenata i savjetovalište za mlade s invaliditetom. Usluge Centra za zdravlje mladih su besplatne za korisnike i ne zahtijevaju uputnicu, a okolina pristupačna mladima, odvijaju se uživo ili e-kanalima, uključuju drop-in usluge i dijelom se odvijaju u zajednici.
Zaključak skupa je bio da kao stručnjaci moramo znati o tome kako ćemo se nositi sa djecom koja su tu i koja imaju svoje potrebe. Za očekivati nam je izazove u mentalnom zdravlju djece na koje nemamo pravilan odgovor radi nedostatka stručnih osoba, posebno liječnika psihijatara i psihologa za djecu i adolescente. Ujedno nismo osvijestili roditelje kako bi trebali odgajati djecu i nemamo zacrtane pravce odgoja u predškolskom i školskom obrazovanju.